Hidayo berättar om Handel och försäljningsprogammet

Hidayo går Försäljning och servicesprogrammet på Praktiska Gymnasiet Växjö. Engagerade lärare, en härlig klass och rolig praktik gör att Hidayo trivs mycket bra på skolan och känner sig nöjd med sitt gymnasieval.

 

Hur är det att plugga Försäljning och service på Praktiska Gymnasiet Växjö?
Det är stor gemenskap på skolan, både mellan lärare och elever. Vi känner varandra bra här och vi hjälps åt. Det är en liten skola, men det tycker jag är bra. Sedan vi fick en egen matsal blev det ännu bättre för där kan man även sitta och läsa. Jag är väldigt nöjd med mitt val av att gå Handel och administration, vi har mycket praktik och det passar mig bra. Lärarna här är väldigt bra också, de behandlar alla på samma sätt och de försöker alltid förklara och vara tydliga så alla förstår.

Hur är det att vara ute på praktik?
Jag har en jättesnäll chef på min praktik, jag gillar att vara där. Jag får ta emot mycket beställningar och stå i kassan och ta emot kunder. 

Vad vill du göra efter studenten? 
Efter studenten vill jag plugga vidare och jag vill arbeta inom biomedicin. För att göra det kommer jag fortsätta läsa kurser på Komvux så jag kan komma in på högskolan.

Vad är det roligaste du gjort under utbildningen?
Bland det roligaste var när vi hade UF-företag i skolan. Vårt företag designade egna kjolar, det var väldigt roligt!

Vad vill du ge för tips till de som ska börja gymnasiet i höst?
Jag tycker att man ska tänka på att plugga hårt och se till att man inte kommer efter i skolan. 

Varför tycker du att man ska söka till Praktiska Gymnasiet Växjö?
Om man vill läsa till ett yrke bör man söka hit. Lärarna här hjälper till på bästa sätt för att man ska klara sig!

 

Till Praktiska Gymnasiet Växjö ⇢