5 grymma tips för ditt gymnasieval!

En serie tips från Dansgymnasiet.

Känner du dig också förvirrad kring ditt gymnasieval? Vilket program ska man välja? Stor eller liten skola? Hur mycket spelar inriktingen på programmet roll? Här kommer 5 bra tips från Dansgymnasiet om hur du ska tänka när du väljer gymnasium.

Inför gymnasievalet får du massvis med information från din grundskola, SYV, mässor, brev osv. Ibland kan det därför kännas både svårt och jobbigt att välja gymnasium. Dansgymnasiet har samlat 5 bra tips för dig som ska välja eller precis valt gymnasium, utifrån de frågor de brukar få.
 

 1. Programmet. Försök välja program utifrån vad du själv är mest intresserad av. Inte det dina kompisar ska välja eller det dina föräldrar vill att du väljer.
   
 2. Inriktning. Många elever snöar in sig på inriktningen på programmet och lägger stor vikt vid detta. Faktum är att inriktningarna skiljer sig inte särskilt mycket åt. Om du jämför exempelvis Sam-media med Sam-beteende kommer du se att det är få kurser som skiljer sig under dina tre år på gymnasiet.
   
 3. Sök flera inriktningar/program på skolan. Om du är säker på vilken skola du vill gå på - sök alla program/inriktningar du kan tänka dig att gå på. Det är alltid lättare att byta klass inom samma skola när du väl har börjat. Läs mer om detta tips här.
   
 4. Reservantagning. Kring skolstart i augusti sker reservantagning på skolorna. Då kan det hända att det blir en plats ledig på den skola du helst vill gå på men kanske inte kom in på från början. Hör av dig till skolan för att veta hur du ligger till.
   
 5. Stor eller liten skola? Det kan vara bra att bestämma sig för om du vill gå på en stor skola eller en mindre. Stora skolor har ofta långtgående traditioner medan mindre skolor är mer familjära och du får själv ofta vara med och skapa nya och egna traditioner. Du väljer helt enkelt det som faller dig bäst i smaken.


Dansgymnasiet är ett litet gymnasium med stor gemenskap. Här kan du läsa programmen Samhällsvetenskap (inriktning Samhälle eller Media) eller Ekonomi (inriktning Ekonomi eller Juridik) och kombinera med dans, om du vill! Skolan har ca 150 elever, vilket skapar en härlig och trygg stämning mellan elever såväl som personal!

På Dansgymnasiet kan du alltså kombinera ett högskoleförberedande program med dans, utan att tumma på kvalitén på vare sig det ena eller det andra. Faktum är att du faktiskt inte alls behöver dansa för att gå på skolan. Det är alltid frivillig att välja!

Vill du byta skola till Dansgymnasiet eller veta mer om oss? Besök vår hemsida dansgymnasiet.se, maila [email protected] eller skriv till oss på instagram @dansgymnasiet!

 

Sugen på bra vibbar? Spana in denna film!