På denna webbsida använder vi Cookies (Kakor) för att du skall få ut mesta möjliga av ditt besök på sidan.
Genom att använda webbsidan godkänner du användningen av Cookies, som beskrivs i vår Integritetspolicy

Jag förstår

16 åring byggde energihus

Tim Augustsson är en 16-åring som utfört något högst ovanligt. Augustsson studerar på Europeiska Energigymnasiet i Gällivare och har alltid varit intresserad av teknik och inte minst energiteknik. Tillsammans med sin pappa har de förvandlat en normalvilla till mer än halverad driftskostnad. På Heden i Gällivare finns villan. Den är normalstor och har idag en energiförbrukning på ca 15000 kwh totalt. En motsvarande villa i närheten har med fjärrvärmesystem en förbrukning på över 30000 kwh.  Tim och hans pappa har installerat bergvärmesystem och kombinerat denna med solfångare och ackumulatortank. Därtill har ventilationssystemet värmeåtervinning. Huset är extra isolerat och har genomgående isolerglas. Vidare är belysningen 12 voltssystem samt ledljus.   Detta är alltså möjligt och borde inspirera fler i kalla Gällivare. Solfångarna kommer i lönsam drift ända från februari månad då solen tittar fram. Med en avancerad styrenhet kan de avläsa förbrukning samt vilken effekt de olika delarna ger till villan. Arbetet har givetvis tagit sina timmar med besparingen är avsevärd över tid.